Обучението на студентите по специалността „Екология и опазване на околната среда“ се осъществява на интегрирана, съдържателна научна и практическа основа. Подготовката протича в две основни фази, като първата е основополагаща, а втората – надграждаща със специфични дисциплини и теренни практики.
Учебният план осигурява придобиване на солидни теоретични знания и практически умения в областта на природните науки – ботаника, зоология, микробиология, екология, анатомия и физиология, генетика, биохимия. Студентът еколог усвоява специфични знания за съвременните технологии за обработка и пречистване на флуиди и твърди отпадъци; състоянието на климата и водите, почвите и въздуха; методите и критериите за оценка на състоянието на околната среда, нейното замърсяване и въздействието му върху природните екосистеми; запознава се с методите на екологичния мониторинг, както и с българското и международното законодателство в областта на околната среда.
Дипломираният еколог може да се реализира като ръководител и изпълнител в дирекциите на националните паркове и резервати; в инспекции по опазване на околната среда, басейнови дирекции, хигиенно-епидемиологични инспекции; в местни и национални институции в областта на околната среда и НПО; в държавни и частни фирми за производство, преработка и износ на черни и цветни метали, на животински и растителни продукти; в държавни и частни училища за подготовка на еколози; в научни институти; в национални и международни организации с дейности в областта на екологията; в екологичната полиция.
Дипломираните бакалаври имат възможност да продължат обучението си в ОКС „магистър“ по избрана от тях специалност.